międzynarodowy transport zmarłych

Międzynarodowy transport zmarłych – ważne informacje

Śmierć bliskiej osoby to zawsze ogromna tragedia dla rodziny i znajomych. Przygotowane pogrzebu zawsze łączy się z wieloma przygotowaniami. Zdarzają się jednak sytuacje kiedy do zgonu dojdzie poza granicami Polski. Warto zatem wiedzieć jak postępować w takim przypadku.

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że międzynarodowy transport zmarłych wymaga przewozu ciała w specjalnej trumnie. Najczęściej jest to z zewnątrz tradycyjna trumna drewniana, jednak w środku posiadać musi specjalny wkład. Wkład jest to tzw. warstwa chłonna, która zwykle ma ok. 5 cm. Innym rozwiązaniem jest filtr regulujący ciśnienie wewnątrz. Nie trzeba przypominać, że taka trumna musi być szczelnie zamknięta przez cały okres transportu.

Kolejna ważna sprawa to miejsce docelowe, do którego ma zostać dostarcza trumna z ciałem. Jest to bardzo istotne w momencie wynajęcia firmy zajmującej się międzynarodowym transportem zmarłych. Firma taka musi bowiem dokładnie wiedzieć, gdzie trumna ma zostać dostarczona.

Aby dokonać transportu zmarłem z zagranicy do Polski spełnić należy także wiele formalności. O tym także należy pamiętać. Formalności te dotyczą zarówno Polski jak i kraju, z którego ciało jest transportowane. O wszystkich tych formalnościach trzeba zawsze dokładnie pamiętać. Jeśli się ich nie spełni można narazić się na różnego rodzaju problemy. Przykładem może być brak zgody Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na wypłacenie zasiłku pogrzebowego lub brak zgody zarządcy cmentarza na dokonanie pogrzebu. Prawo wciąż się zmienia dlatego zawsze w takiej sytuacji należy dokładnie sprawić jakie formalności muszą zostać spełnione. Niezwykle ważne przy międzynarodowym transporcie zmarłych jest dokładne ustalenie wszystkich szczegółów z firmą, która będzie realizowała taką usługę.

Posts created 17

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top