ramy do obrazów

Rama dla obrazu

Dobrze dobrana rama powinna tworzyć jedność z obrazem. Nasuwa się tu porównanie do drogocennego kamienia który, gdy nieumiejętnie osadzony, traci swój blask, i zamiast klejnotu przypomina odpustowe świecidełko.

Rama dla obrazu, nigdy odwrotnie

Rama zawsze powinna korespondować ze stylem obrazu. Umiejętnie dobrana oprawa podniesie rangę przeciętnego nawet malunku, ale niestety działa to i w drugą stronę. Jak ustrzec się błędu? Istnieje kilka żelaznych reguł, których warto się trzymać.

Sztuka dawna, martwe natury i krajobrazy najlepiej prezentują się w ramach wykonanych ze szlachetnych odmian drewna, takich jak na przykład mahoń bądź orzech, lub w oprawach złoconych.

Portrety ważnych osobistości, czy też obrazy przedstawiające sceny batalistyczne aż proszą się o cięższe, bogato zdobione ramy w kolorze złota.

Dla odmiany sztuka współczesna i abstrakcyjna najlepiej miewa się w prostych ascetycznych prawie niewidocznych oprawach. Duże płótna z malarstwem nowoczesnym nie wymagają ram.

Ramy do obrazów i ich kolorystyka

Złoto i drewno pasuje do większości obrazów. Jeżeli decydujemy się na kolorową oprawę, to warto wiedzieć, że malarstwo utrzymane w ciepłej tonacji wymaga ram w ciepłej tonacji. I odwrotnie, dzieło sztuki w zimnych barwach najlepiej zaprezentuje się w „zimnej” oprawie. Kolorystyka ramy powinna również nawiązywać do jednego z kolorów w obrazie, ale nie tego, który dominuje.

Obraz we wnętrzu

Sztuką samą sobie jest taki dobór oprawy, aby komplementowała i obraz i wnętrze. Rama obrazu dopasowana do stylu, w którym zostało urządzone mieszkanie, stanowić będzie niebanalny element dekoracji danego pomieszczenia.

Oprawa obrazów, szlachetne rzemiosło, a może i sztuka podpowiada jeszcze jedną regułę. Otóż nigdy przenigdy nie dobieraj ramy do drugiej ramy, która już zdobi wnętrze. Jest to błąd z kategorii kardynalnych, nuworyszowskich, chciałoby się powiedzieć, i którego należy się wystrzegać!.

Posts created 17

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top