zaprawa ogniotrwała

Wędzarnia przydomowa – jak zbudować?

Posiadając ogród oraz trochę wolnego czasu, z powodzeniem można pokusić się o posiadanie przydomowej wędzarni. Na rynku znajduje się obecnie duży wybór gotowych wędzarni, gdyż z roku na rok, przybywa pasjonatów wędzenia. Ludzie zaczynają z powrotem doceniać jedzenie bez chemii, przygotowane samodzielnie.

Mając odrobinę chęci oraz umiejętności majsterkowicza, z powodzeniem taką wędzarnie na domowe potrzeby, z powodzeniem można zbudować samodzielnie. Do jej wybudowania idealnie sprawdzi się zaprawa ogniotrwała, która pozwoli zbudować wędzarnię w bezpieczny sposób. Zaprawa ogniotrwała składa się z wyselekcjonowanej mieszanki kruszywa o właściwościach ogniotrwałych z cementem specjalnym wysokoglinowym. Zaprawa ogniotrwała ma szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie następuje kontakt z ogniem (kominy, kominki).

Przed przystąpieniem do budowy przydomowej wędzarni, warto zastanowić się nad odpowiednim miejscem, ponieważ po wybudowaniu nie będzie możliwości jej przeniesienia. Miejsce idealne to takie, które będzie się znajdowało gdzieś na uboczu, z dala od kącika zabaw dla dzieci, od oczka wodnego czy gęsto obsadzonego roślinami ogrodu. Chodzi to o względy bezpieczeństwa. Miejsce w którym będzie znajdowała się wędzarnia, nie może także przeszkadzać ani domownikom ani sąsiadom,

Większość wędzarni, jeśli nie są kupione, są wędzarniami murowanymi. Posiadają palenisko, przewód dymowy i komorę wędzarniczą. Do ich budowy idealnie sprawdzi się zaprawa ogniotrwała. Wymiary paleniska powinny odpowiadać wymiarom komory wędzarniczej – nie zachowując odpowiednich proporcji, wędzarnia nie będzie działała prawidłowo. Wielkość samej komory, musi zostać dopasowana do wkładu mięsnego, jaki będzie jednorazowo w niej wędzony, z zachowaniem oraz możliwością uzyskania odpowiednich temperatur. Wędzarnia powinna także posiadać szyb, który jest niezbędny do prawidłowego sterowania przepływu dymu.

Warto także pamiętać, aby nie oszczędzać na materiałach użytych do zbudowania wędzarni. Raz, dobrze zbudowana, świetnie spełni swoją rolę w przyszłości. A mięsa oraz ryby w niej przygotowane będą zachwycały swoim smakiem i aromatem rodzinę oraz przyjaciół.

Posts created 17

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top